Kredyt hipoteczny, a pożyczka hipoteczna

 

kredyt hipoteczny a pożyczka hipotecznaW przypadku wielu produktów finansowych terminy kredyt i pożyczka są używane zamiennie. Dla kredytów na dowolny cel – kredytów gotówkowych używanie nazwy pożyczka gotówkowa nie jest nadużyciem, dla hipotecznych produktów kredytowych sytuacja jest zgoła odmienna, a różnic jest wiele.

 

Podstawową różnicą, dla której nie należy mylić tych pojęć, jest cel kredytowania. Kredyt hipoteczny musi być przeznaczony na zakup nieruchomości – zakup mieszkania, budowę domu, zakup działki budowlanej czy remont, podczas gdy pożyczka może być przeznaczona na dowolny cel.


 

Co łączy kredyt hipoteczny i pożyczkę hipoteczną? Zabezpieczeniem hipotecznych produktów finansowych jest hipoteka. Jeśli potrzebujesz gotówki na dowolny cel, zakup sprzętu RTV, AGD, wakacyjny wyjazd wybierz kredyt/pożyczkę gotówkową, na zakup samochodu kredyt gotówkowy albo kredyt samochodowy, ale jeśli potrzebujesz dużej sumy najlepszym rozwiązaniem może się okazać pożyczka hipoteczne. Kredyty gotówkowe dla klientów indywidualnych są zazwyczaj przyznawane do wysokości 150 000 złotych. Dla większych sum wymagane jest posiadanie dodatkowego zabezpieczenia, którym jest hipoteka nieruchomości.

 

Z tego względu można nawet stwierdzić, że pożyczka hipoteczna jest produktem bliższym kredytom gotówkowym. Niewątpliwą zaletą pożyczek hipotecznych jest atrakcyjniejsze oprocentowanie niż w przypadku kredytów gotówkowych. Należy jednak pamiętać że w związku z koniecznością zabezpieczenia pożyczki hipoteką formalności związane z przyznaniem pożyczki są dość skomplikowane i zbliżone do tych, znanych z kredytów hipotecznych.